پرسش‌های متداول

رسالت، ضرورت و انگیزه انتشار مجله را توضیح دهید:

با توجه به اینکه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی (1357) جمهوری اسلامی ایران تقابل تمدنی و همه جانبه ای با  تمدن غرب به سرکردگی ایالات متحده داشته و آمریکا با تمامی ابزارها و روش ها به دنبال دشمنی و زمین زدن انقلاب اسلامی است بحث شناخت دقیق و چندجانبه ایالات متحده در بعد داخلی، بین المللی و در ارتباط با کشورهای اسلامی بالاخص جمهوری اسلامی ایران امری بسیار ضروری است. همچنین با طرح بحث "افول آمریکا" توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، لزوم دریافت هرچه بیشتر این شناخت ها جهت تسریع در از بین بردن هژمونی آمریکا، ضرورت این موضوع را دو چندان می کند. لذا بررسی ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه امریکا و شناخت راهبردهای ایالات متحده امریکا در سطح بین المللی و منطقه ای و تبیین راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در قبال ایالات امریکا و کمک به تسریع از بین رفتن هژمونی آمریکا رسالت اصلی این نشریه می باشد.

وجوه تمایز و ویژگی‌های خاص این مجله (به ویژه در صورت وجود مجلات مشابه):

 در حال حاضر در حوزه مطالعات آمریکا، تنها یک مجله تخصصی در دانشگاه تهران (مجله تخصصی مطالعات آمریکا) منتشر می گردد و در کنار این مجله برخی نشریه های مرتبط با حوزه مطالعات استراتژیک، مطالعات منطقه ای، مطالعات جهان و علوم سیاسی در بخش هایی به بحث مطالعات آمریکا توجه دارند و در حال حاضر در کشور هیچ نشریه علمی- پژوهشی پیرامون این موضوع وجود ندارد و از سوی دیگر بحث افول آمریکا و از بین رفتن هژمونی آمریکا رسالتی است که ظاهراً هیچ نشریه ای به صورت منسجم و هدفمند آن را دنبال نمی کند؛ لذا راه اندازی این نشریه دارای اهمیت بسیاری است.

سازمان‌ها/ دانشگاه‌ها/ انجمن‌های علمی همکار در انتشار مجله:

دانشگاه جامع امام حسین (علیه‌السلام)- مجمع تشخیص مصلحت نظام

مخاطبین مجله و جمعیت آماری آنان در جامعه یا سازمان:

اساتید، پژوهشگران و دانشجویان در حوزه مطالعات استراتزیک، مطالعات منطقه ای و آمریکا شناسی و مراکز علمی، سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با حوزه مزبور.

نحوه تأمین مقالات و مطالب علمی مورد نیاز مجله:

1- بخشی از محتوای مجله از 3 ماموریت ابلاغی به دانشگاه: (تبدیل دانش ضمنی به صریح/ حل مساله های کلان سپاه/ رصدوآینده پژوهشی)  و همچنین مقالات مستخرج از پایان نامه ها و رساله دانشجویان دانشگاه جامع امام حسین (ع) می باشد.


2. حداقل شصت درصد از محتوای نشریه متناسب با سیاست‌ها و محورهای موضوعی نشریه از نویسندگان خارج از دانشگاه می باشد که با فراخوان عمومی و اینترنتی از طریق پورتال مربوطه دریافت می گردد.

روند داوری مقاله در فصلنامه چقدر طول خواهد کشید؟

طول داوری به موضوع مقاله، تعداد مقالات در حال داوری و... بستگی دارد. دواری نهایی حداقل 2 الی 3 ماه طول خواهد کشید. در صورتی که مقاله­ای در بازه زمانی کوتاه تری به نتیجه برسد از طریق سامانه به نویسنده اطلاع رسانی خواهد شد.

اگر نام کاربری و رمز عبور خود را فراموش کنم، چه کار باید بکنم؟

بر روی گزینه «ورود به سامانه» در بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید. سپس بر روی گزینه رمز ورود به سامانه را فراموش کرده‌ام! کلیک کنید. آدرس ایمیلتان از شما درخواست خواهد شد. سپس ایمیلی دریافت خواهید کرد که به شما اجازۀ تغییر رمز ورود را خواهد داد.

چگونه از آخرین وضعیت مقاله ارسالی خود اطلاع پیدا کنم؟

نویسنده مسئول مقاله می­تواند از طریق سامانه نشریات، در صفحه شخصی خود وضعیت مقاله را مشاهده کند.

گواهی پذیرش چه زمانی صادر می شود؟

پس از تأیید اصلاحات نهایی نویسندگان از سوی داوران و سردبیر محترم فصلنامه گواهی پذیرش صادر می‌شود.

آیا می توان مقاله خود را به چند فصلنامه ارسال نمود؟

خیر. این خلاف اخلاق در نشر است. اگر چنین کاری صورت بگیرد مقاله شما چاپ نخواهد شد؛ و اگر چاپ شده باشد از آن سلب اعتبار خواهد شد.

آیا فصلنامه مطالعات راهبردی آمریکا یک مجله دسترسی آزاد است؟ مزایای انتشار در مجله دسترسی آزاد چیست؟

بله، فصلنامه مطالعات راهبردی آمریکا یک مجله با دسترسی آزاد است. خوانندگان، دانشجویان، پژوهشگران، متخصصان، معلمان و نویسندگان می‌توانند به راحتی به مطالب مجله دسترسی آزاد داشته باشند.

در صورتی که سؤالات دیگری داشته باشیم، چکار باید کرد؟

در صورتی که سؤالات دیگری داشته باشید، می‌توانید با کارشناس نشریه تماس گرفته و یا مکاتبه نمایید.

ترتیب نویسندگان به چه صورت می‌باشد؟

ترتیب نویسندگان بایستی در مقاله و سامانه بارگزاری مقاله یکسان باشد و نویسنده مسئول حتماً باید مشخص شده باشد.

اسامی داوران به نویسنده اعلام ‌می‌شود؟

خیر، نام داوران اعلام نخواهد شد.

داوران از اسامی نویسندگان مقاله اطلاع دارند؟

خیر، اسامی نویسندگان اعلام نخواهد شد.

آیا نامه پذیرش صرفاً با نام نویسنده مسئول ارسال می‌شود؟

معمولاً سردبیر نامه پذیرش را به نویسنده مسئول مکاتبات ارسال می‌کند؛ اما اسامی بقیه نویسندگان زمان چاپ مقاله نه تنها بر روی مقاله درج می‌شوند، بلکه اسامی آنها در گواهی پذیرش هم آورده می‌شود و جای نگرانی در این رابطه وجود ندارد.

ارکید ORCID چیست؟ روش ثبت نام ارکید ORCID چگونه می‌باشد؟ و چرا باید داشته باشیم؟ داشتن کد ارکید ORCID چه مزایایی دارد؟

ORCID مختصر شده عبارت Open Researcher and Contributor به معنای «محقق و مشارکت کننده آزاد»، است. ایده اصلی آن در سال 2009 توسط جمعی از پژوهشگران و دانشجویان در آمریکا و کانادا، جهت حل و رفع یک ابهام درباره نام های مشابه محققین بنا نهاده شد. لینک روش ثبت نام و راهنمایی آن در صفحه اصلی فصلنامه اورده شده است.


هر فرد پس از ثبت نام یک ID مشخص خواهد داشت. در واقع با داشتن این کد یک اثر انگشت «علمی» یا «تجاری» خواهید داشت. همچنین بر اساس آن تمامی مقالات شما قابل ردیابی می باشند.


یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کد ORCID، امکان اتصال به تمام پایگاه‌های معتبر، از جمله ISI، اسکوپوس، Researchgate، Linkedin و... می‌باشد. همچنین این کد می‌تواند ابهامات مربوط به نام های مختلف یک نویسنده را برطرف نماید.


تمام افراد از جمله محققان، دانشجویان و اساتید هیئت علمی می توانند در پرتال www.orcid.org، به صورت رایگان ثبت نام کنند و اطلاعات خود را در زمینه های تحصیلی، بیوگرافی، مقالات و کتاب ها، تکمیل نمایند.